Dnes stručne: Machiavelli, Kant, Hobbes – no vládca bez suity je nikto.

7. februára 2021, animamea, Zrkadlá dnešných dní

Čo je vojna? Je to v skutočnosti chamtivosť jedného človeka. Je to chorý sociopat s takou nenásytnosťou a pýchou, že až začína vojnu.

Všetko ostatné sú zámienky, sú to rozprávky pre ľudí. On potrebuje cudzie, a práve preto začína vojnu. Chce olúpiť, ožobračiť národ, chce ho pokoriť a urobiť svojím otrokom.

6 000 rokov nazad

Súčasná história začína vytvorením spotrebiteľského formátu. Všetko čo bolo pred 6000 rokmi, bolo prakticky všetko vymazané. Človek človeku sa stal vlkom. Bolo to obdobie, kedy jeden človek začal dominovať nad druhým. Objavil sa pán a objavil sa otrok.

Kto je z histórie najznámejší? Chorí sociopati. V skutočnosti sú to zvery a nie ľudia. Máme dejiny o ľuďoch? Máme dejiny o zveroch – kto koho zožral, koľko ľudí zničil… toto sú naše dejiny a týmto sa pýšime?

Stojí za to spomínať si túto minulosť? Možno poviete: „zabudnime na to, bude lepšie nespomínať..“ NIE, pamätať si treba, všetko si treba pamätať, aby sa nám história neopakovala.

Platónovia a Kántovia

Keď ti vládca hovorí: „choď a bojuj“, vezmi vládcu a postrkuj ho pred sebou, on je ten, čo ťa volá do vojny. A kto je vládca? Bez suity je to nikto. Je to choré zviera, ktoré postrkuje ľudí do vojny. Čo v tom prípade treba robiť? Postrkovať ho pred sebou – druhí ich postrčia z opačnej strany a tu máte show, bavte sa.

Vojny nie sú prirodzeným stavom. Všetci títo Platónovia, Kantovia a iní filozofi, na základe ktorých sformovali ospravedlnenie otrokárskeho systému, no nie je to tak?

Sú to tí, ktorých ústami tak povediac, sa ľudia, ktorí vládli druhým ľuďom, snažili ospravedlniť svoje vládnutie, svoju krutosť a neľudskosť. Práve preto ich aj propagovali, dodnes sa tento Platón všade študuje. A takisto Machiavelli, Kant, Hobbes a všetci ostatní. A prečo? Učia o spotrebiteľskom formáte. Rozprávajú, že človek bez vojny – to je nereálne. Že človek aj tak musí bojovať. No človek nesmie bojovať, pretože nie je nič cennejšie ako ľudský život.

Pojem vojny v Tvorivej spoločnosti existovať nemôže, hodnota Života človeka je nad všetkým.

Zdroj: relácia Tvorivá spoločnosť, Youtube